Recent Comments

Viimati lisatud

100% apelsinimahl - kas ikka on nii?

Kui te apelsinimahla armastate siis ma kujutan ette, et te ostate poest apelsine ja pressite ise endale mahla ja õieti teete, sest niimoodi hoiate alal tõelise mahla maitse ja vitamiinidesisalduse. Aga kui te ostate oma mahla tetrapakis või pudelis, isegi kui seesamamahl pärineb letist ja kannab silti "värskelt pressitud" sest alati ei ole aega võtta, et ise mahla teha, eriti kui peres on lapsed, töö võtab oma aja jne.
Pastöriseeritud mahl.

Ma looda, et te olete vähemalt märganud maitsevahet kodus pressitud värsketest apelsinidest mahlal, mille te kohe ära joote ja poest ostetud mahlal? Vahe on ikkagi väga suur! Kuidas teie seda seletate?
Teile öeldakse, et see on pastöriseerimisest. Teile öeldakse, et pudelimahl on mahl, mida pressiti just enne pudelisse panemist ja enne kommertsialiseerimist.

Niisiis siira ja hea usuga, ostate te oma mahlakese lugedes enne hoolega, mis sildil kirjas on. Te teate, et tuleb vältida kontsentreeritud mahla, see on küll odavam aga pole nii hea (vähemalt on see see, mida te olete lugenud usaldusväärsetest ajakirjadest või tarbija infolehelt, mis on sama usaldusväärne kokkuvõttes) ja mis ei ole päris looduslik (seda olete te ju ka lugenud, eks ole? )

Tarbijaajakirjade järgi valite te alati hoolikalt mahla, mis kannab silti 100% apelsinimahl.Sest teile ju öeldi, et see on mahl, kuhu pole mitte midagi lisatud, ei suhkrut, ei vett, ei säilitusaineid ega aroome! Päris ehtne mahl, mis pressiti just enne pudelisse panemist ja mis seejärel pastöriseeriti, et seda kauem säilitada, nii nagu pastöriseeritakse piima (just, just piima ka aga see on juba teine jutt). Ja lisaks seaduse järgi, silt kus on kirjas 100% puhas mahl ei tohi sisaldada mitte midagi muud, kui apelsine. Kas pole nii? Niisiis on see tõsi. Meie usume seda.

Milline viga. Kuidas tehakse värskelt pressitud 100% apelsinimahla. 

Kui apelsinid on korjatud, pressitakse nad mahlaks. Nii nagu te seda kodus teete. Vähemalt peaaegu nagu teie seda kodus teete. Seda ei tehta apelsinipressiga, vaid suurtes masinates, kus kõik kokku mikseeritakse, viljaliha, nahk ja seemned. Seejärel tsentrifuugitakse see mass ja filtreeritakse, et eemaldada soovimatuid jääkaineid, nagu seemned näiteks. Mahl pastöriseeritakse ja eraldatakse koostisosad: eeterlik õli, viljaliha... Säilitatakse paljas mahl (mida muud võib seal järel veel olla? ) hiigelsuurtes kateldes. Et tagada säilimine, eemaldatakse kogu hapnik, mida mahl sisaldab. Pole hullu, mõtlete te nüüd, see on mahla säilitamiseks, see ju kõigest hapnik! Jah, muidugi, hapniku eemaldamisel mahl säilib: ja säilib ... veel aasta peale apelsinide korjamist. See on siiski kõigest hoolimata pikk aeg värskelt pressitud mahla jaoks, olete nõus?

Hästi, niisiis me oleme selle suure katlatäie mahla juures, mis ei sisalda enam hapnikku, viljaliha, eeterlikku õli, vitamiine. Probleem - siin on siiski väike probleem - on see, et eemaldades hapniku eemaldati samuti mahla maitse! Niisiis nüüd on meil mahl, mis säilib terve aasta, aga millel pole üldse maitset! Ehk siis õigemini öeldes apelsinimaitsega vesi.


Segane lugu.

Aga mitte kurnav. Toidutööstuse suurtel firmadel on ressursid: nad paluvad teistel suurtel spetsialiseeritud toidutööstuse firmadel  neile valmistada aroome, et anda oma värskelt pressitud mahlale hea maitse tagasi. Te pole endale kunagi küsimust esitanud, miks selle ja teise firma mahlal pole sama maitse, kui selle teise oma näiteks? Nüüd te teate: aromaatilised valemid on nagu kokteilid, mis varieeruvad markide ja sihtmaade järgi. Tõepoolest, ameeriklastel, prantslastel ja brasiillastel ei ole sama maitselävi apelsinimahla suhtes. Osad armastavad magusamat, teised hapumat, teised mahlakamat. Need aroomipakid sisaldavad eelkõige keemilisi elemente, nagu dekanaale, terpeene või etüülbutüraati mille segu annab näiteks valencine, mis on aroomine apelsin valencia. On olemas ka etüülbutüraat mis tagab mahla värske ja hapu maitse ja mis eemaldatakse protsessi käigus. See aine on olemas looduslikus mahlas umbes 1 - 1.2 mg liitri kohta. Ja huvitaval kombel, tööstuslikud mahlad sisaldavad seda 4 ja mõnikord isegi 8 mg liitri kohta. Lühidalt, apelsinimahl, mis taas üles leidis oma standardmaitse ei sarnane mitte millegagi värskelt pressitud apelsinimahlaga. See on mingit sorti "ideaalse" apelsini maitsega jooks ja läbini utoopiline.

Võlutrikk ja imenipp.

Selle tulemuse järgi mida me saavutada tahame, paneme me sinna sisse ka kõik selle, mis me sealt ära olime võtnud ja mida me teistes tsiternides hoidsime: viljaliha, koore eeterlik õli, natuke c-vitamiini. Ja niimoodi saame me viljalihaga või viljalihata mahla, hapu maitsega või vähem hapu "suurepärane hommikusöögi kõrvale" jne.

Aga miks siis need aroomid pole sildil kirjas? See on lihtne ja väga kaval: sest seadus on halvasti tehtud ja need aroomid on valmistatud apelsinide kõrvalsaadustest. (Ärge eksige, neid on niipalju manipuleeritud, et neil pole enam suurt ühist ehtsate apelsinidega, sama hästi kohe öelda, et aspiriinitablett on pajuleht) Seaduse järgi, nii nagu nad on apelsinidest pärit, võib neid lisada apelsinimahla sisse ilma, et neid võetaks eraldi lisatud ainena.

Ja ongi suur vale: 100% värskelt pressitud mahl on 100% aromatiseeritud apelsinimahl. 


Ja mahekauba mahl, kuidas sellega on? 

Kui ta on tööstuslik, siis on lugu sama: apelsinid on võib-olla küll bio aga mahl ise on valmistatud samal moel koos aroomidega.
Allikas: http://www.dumieletdusel.com/archives/2016/01/18/33198869.html1 kommentaar: