Recent Comments

Viimati lisatud

5 tiibetlast ehk Igavese nooruse saladus"Tuhandete aastate vältel hoiti seda tõelise nooruse saladust grupi tiibeti budistide poolt saladuses. Nad ei pidanud selle varjamiseks palju vaeva nägema, sest nende klooster asus lihtsalt nii kaugel välismaailmast, et mitte keegi ei võinudki seda praktikat avastada."

Niimoodi kirjeldab Peter Kelder seda, kuidas 5 tiibetlase harjutused kauaks ajaks saladusehõlma jäid.

Tiibeti munkade nooruse ja pikaealisuse saladused on ühelt poolt nende tark ja mõistlik elule lähenemine. Teiselt poolt on see tänu lihtsatele ja tõhusatele liigutustele, mida tuntakse viie tiibetlase nime all. Need harjutused võivad olla veel vanemadki, kui jooga ja on edasi pärandatud sugupõlvest sugupõlve enne, kui Peter Kelder nad oma raamatusse kirja pani.

Heites pilku neile harjutustele märkad sa, et see sarnaneb joogale.

Regulaarne 5 tiibetlase harjutuste tegemine tõstab energiat ja toob sellist kasu tervisele, nagu:

- selge mõistus 

- selgem nägemine

- vananemise aeglustumine

- lihaste tugevnemine

- immuunsussüsteemi stimuleerimine

- parem kehahoiak

- rahu hinges

5 tiibetlase printsiipide järgi ringlevad terves kehas tšakratega ühenduses olevad energiakeskused suures kiiruses. See kiire ringlus aitab eluenergial liikuda ülespoole, kui aga üks neist keskustest aeglustub, pärsib see või blokeerib täielikult eluenergia ringlust.

Keha loob vananedes ise takistusi neile energiakeskustele ja takistab rakkude toitumist. Sellele järgneb progressiivselt vananemine ja haigused.

Budisti mungad on seda kõike mõistnud ja töödanud välja mooduse, kuidas energiakeskuse tööd taastada.

5 tiibetlase järgi peab iga harjutust tegema organiseeritult ja kordama 21 korda. Selleni võib muidugi jõuda progressiivselt alustades viies kordamisest esimesel seansil. Samuti ei soovitata teha igal päeval 21 harjutust, et mitte mõjutada negatiivsete tšakrate mõju.

Siin siis viis harjutust. Algajale on soovitatav alustada istudes peegli ette, et vajadusel valet hoiakut parandada.

1.Vurrkann ehk Pöörlev derviš
See esimene viie tiibetlase harjutus paneb kehaenergia kiiremini käima. Ta parandab tasakaalu ja aitab negatiivset energiat kehast välja viia. Muuseas on see harjutus, mida lapsed tihto ise seda teadmata teevad ja mis annab märku nende elujõust.

Tavaliselt täiskasvanud inimene suudab esimesel korral sooritada seda harjutust 12 korda enne, kui ta pearinglust tunneb. Sellegipoolest pöörleva derviši harjutus näitab keha mürgisuse taset. Kui inimese organism on väga mürgine, hakkab pea kiiremini ringi käima.

Kuidas harjutust sooritada? 

Pöörle kellaosutite suunas: vasakult paremale.

Algseis:  jalad puusade laiuselt laiali, käed õlgade kõrgusel, käeseljad põranda poole keeratud. Keerelda tuleb paremale jalale toetudes.

Harjutuse ajal: keskendu niipalju kui võimalik ühele punktile enese ees, et vältida pea ringlust. Ära keerle liiga ruttu, katsu saavutada rütmi, et täielikult oma tasakaalu kontrolli all hoida.

Lõpetuseks: et pearinglusest lahti saada, tuleb istuda või pikali heita. Teine soovitus on panna kâed laubale kokku, sulgeda silmad ja keskenduda oma kätele.

Mida rohkem sa seda harjutust sooritad, seda rohkem energiat su kehasse koguneb.

Hoiatuseks: kuna see harjutus tekitab pearinglust ei ole ta kõikidele inimestele soovitatav. Kui te kannatate mõne haiguse käes või kahtlete te oma võimetes seda harjutust sooritada, siis pidage enne nõu mõne arstiga, kui harjutust tegema hakkate.
Vali harjutuse sooritamiseks koht, kus sa oled kaitstud juhul kui sa kukkuma peaksid ja alustage harjutust aeglaste keerlemistega.

2. riitus: Jalgade tõstmine

Seda harjutust on väga lihtne sooritada, ta toniseerib alaselja ja vaagna lihaseid, stimuleerib kõhunääret ja aktiveerib energiavoolu.

Kuidas harjutust sooritada?

Algseis: heita selili, eelistada pinda, mis pole väga kõva. Käed külgedele.
Välja hingates: tõsta jalad üles. Samal ajal tõsta pead niipalju, et lõug rindkere puudutab. Selg peab jääma põranda vastu.
Sisse hingates: toetada järkjärgult pea ja jalad maha ja puhata mõni sekund enne uue seeriaga alustamist.

3. riitus : Vibu

Seda kolmandat harjutust tehakse teiste kahe harjutuse jätkuks. Ta võimaldab päikesepõimiku energial südameni jõuda ja toniseerib tüümust, kilpnääret ja neerupealseid.

Algseis: Põlvili, jalalabad põrandale toetunud, käed selja või tuharate taga
Sisse hingates: kallutada pead tahapoole ja seejärel kallutada selga tahapoole tuharalihaseid kokku surudes.
Välja hingates: Selg sirgu ajada, seejärel pea ettepoole keerata (lõug vastu rindkere)

Harjutuse sooritamise ajal hoida silmad kinni.

4. riitus: Sild

Seda viie tiibetlase harjutust on natuke raskem sooritada. Harjutusest saadud kasud on samasugused, nagu vibuharjutuse omad, lisaks sellele toniseerib ta ka õlalihaseid.

Algseis: Istuda põrandale, jalad laiali puusada laiuselt, käed tuharate kõrval.

Sisse hingates: toetuda kätele ja kandadele, painutada põlvi ja tõsta vaagen üles. Selg jääb paralleelselt põrandaga, pilk üles suunatud. Pingutada kõiki lihaseid.

Välja hingates: lõdvestada lihaseid ja istuda tagasi põrandale samal ajal, kui lõug toetab vastu rindkere.

5 riitus: Mägi ja  Kobra

Need on kaks harjutust, mida tunnevad kõik need, kes on kokku puutunud joogaga ja kes teavad, kuidas tervitada päikest.

See harjutus tugevdab õlalihaseid ja paneb energiakeskuse kiiremini käima.

Mägi

Algseis: sama asend, nagu kätekõverduste jaoks. Toetuda kätele ja varvastele, käed õlgade laiuselt laiali ja jalad puusade laiuselt.

Sisse hingates: tõsta puusad üles ja toetuda varvastele ja kätele, lõug vastu rindkere

Tulla järk-järgult tagasi algpositsiooni tõstes pead ja lükates seda nii kaugele taha, kui võimalik. Alustada Kobra harjutusega.

Kobra

Välja hingates: sirutada end välja, käed välja sirutatud. Tõsta pea nii kõrgele, kui võimalik hoides vaagnat vastu maad. Painutada pea tahapoole ja vaadata üles.

Regulaarselt neid harjutusi sooritades parandad sa oma tervist. Nagu ikka on võti regulaarsuse . Ja soovis harjutusi sooritada. Ilma selleta ei muutu midagi.


Kommentaare ei ole