Recent Comments

Viimati lisatud

5. nädal

Nädal 5.

Sa alustad oma teist raseduskuud ja sinu beebi on kolme nädalane !

Embrüo kasvab väga kiiresti, tema  pikkuseks on umbes 1,5mm-2mm. Tema kasv kahekordistub iga päevaga. Arenemas on kõik organid. Närvisüsteem hakkab välja arenema, samuti ka aju, maks, neerud, selgroog ja lihased. Sellel nädalal hakkab Sinu beebi süda lööma. Lootekott on välja arenemas ning peatselt saab see olema täidetud lootevedelikuga. Algeline nabanöör on välja arenenud. 

Räägime nüüd rasedussümptomitest, mis vôivad Sind vaevama hakata ja mille pôhjal vôid oletada, et Sa oled rase :*Päevade ärajäämine : mis on tavaliselt esimene ja üks kindlamaid sümptomeid, viitamaks rasedusele. Sellegipoolest, paljudel naistel on ebaregulaarne tsükkel !

*Rindade tundlikkus : eriti külgedel. Rinnad on valulikud, pakitsevad, areoolid vôivad vôtta tumedama tooni kui tavaliselt.

*Väsimus : Te võite end tunda juba varakult väsinuna. Eriti juhul, kui tegemist pole esimese rasedusega. See on normaalne ja seletatav tänu hormoonide muutusele Sinu kehas.

*Kôrvetised ja vastumeelsus erinevate toiduainete suhtes. Sa vôid tunda hommikul tôustes iiveldusi ja tunda vastumeelsust hommikusöögi vastu. Môningad toiduained ja lôhnad vôivad Sind end halvasti tundma panna.

*Söögiisu : vôib varieeruda, vôib-olla ei soovi sa üldse süüa vôi siis on Sul hoopiski tavalisest suurem söögiisu. Selle leevendamiseks tuleks hommikul voodist tõusmata süüa võileib või õun või juua klaas mahla vms. Ka päeval tekkinud iiveldusest ülesaamiseks oleks hea midagi süüa. Kui tunned end aga pidevalt halvasti ja väsinuna või oksendad üle 2-3 korra päevas, peaksid pöörduma arsti poole.

*Krambid alakôhus : need on valud, mis sarnanevad menstruatsioonivaludele ainult, et menstruatsiooni ei järgne.

*Tujumuutus ja ärritatavus : Sul vôib olla tahtmine kogu aeg nutta (ka täitsa ilma põjhuseta), Sa kaotad kontrolli oma emotsioonide üle, Sul võib esineda tujumuutusi , rõõmu- ja  kurbustunnet. Kôik see on tingitud hormoonide talitusest, psühholoogilistest muutustest ent vôivad olla ka tingitud rauapuudusest.

*Ülitundlikkus : Sul vôib olla üliarenenud lôhnatundlikkus ja môningad lôhnad vôivad tunduda nüüd ebameeldivad ja liiga tugevad. Seetuleb östrogenitaseme kasvust ja vôib olla sageli pôhjuseks iivelduste tekkele.

*Pearinglus : pearinglust vôid Sa tunda raseduse alguses päris tihti. Pearingluse tekkimiseks piisab voodist liiga kiiresti tõusmisest. See on tingitud veremahu tôusust ja Sinu südame aktiivsemast tööst. (Vere üldmaht suureneb raseduse ajal 1,5 liitri võrra. Vererõhk võib raseduse esimesel poolel veidi langeda ja tõuseb raseduse lõpuks uuesti endisele tasemele. Et looteni jõuaks vere kaudu piisavalt toitaineid ja hapnikku, peab süda rohkem tööd tegema. Südame löögisagedus tõuseb raseduse lõpuks kuni 20 löögi võrra minutis).

*Metallimaitse suus : Sa vôid tunda rauamaitset suus

*Sagedane pissihäda

*Probleemid näonahaga : see on raseduse ebameeldiv osa. Akne vôib Sind tabada raseduse keskel, neljanda ja kuuenda kuu vahel.

*Süljerohkus : see on peamiselt naistel, kes on esimest korda rasedad. Liigne süljevool kaob tavaliselt enne esimese trimestri lôppu.

*Vähene määrimine peale viljastamist : mis vôib viidata pesastumisele. Aga veritsus võib olla ka märk raseduse iseeneslikust katkemisest, seepärast tuleks veritsuse puhul alati arsti juurde minna.

*Konstipatsioon (kõhukinnisus)

*Suurenenud tupeeritis : mis on üsna sage raseduse sümptom . Suurenenud tupeeritis on lôhnatu ja ei tekita valusid. Rikkalik värvitu voolus võib kesta kogu raseduse aja. See on täiesti normaalne ja on tingitud tupe suurenenud verevarustusest. Infektsiooni puhul on voolus muutunud värvusega ja lõhnab halvasti. Sellest peaks arstile rääkima, et pidada nõu ravi osas.


Tulevane isa:

Ta võib ju imestada, et Sa oled aeglasem ja unisem, kui tavaliselt. Samal ajal, kui peale rindade kuju muutust pole väliselt midagi muutunud. Sa kukud keset päeva kokku, Sa ei taha enam minna välja sööma, sest Sul puudub söögiisu ja Sul käivad peal masendushood. Selgita talle, et raseduse alguses on see kõik normaalne.

Raseduskalendri esilehele

 25.nädal 
 32.nädal 
 33.nädal 
 34.nädal 
 36.nädal 
 37.nädal 
 38.nädal 

Kommentaare ei ole